Vjerujemo da Snježanu Cetinu, poznatu i kao Masatera, nije potrebno posebno predstavljati. Njeni recepti na blogu www.receptiizmojebiljeznice.blogspot.com i tisuće fanova na Facebooku govore dovoljno.Sa zadovoljstvom smo popričali s Masaterom o njenim kulinarskim navikama i razmišljanjima, pročitajte…
KP: Koliko dugo se bavite kuhanjem? Koliko dugo kuhate doma, za vlastite potrebe?
Snježana: Uskoro će biti 23 godine da kuham za vlastite potrebe. Ljubav prema kuhanju se pojavila iz potrebe – odnosno nakon vjenčanja jer do tada nisam imala potrebu kuhati, pok. mama je bila kući i ručak je uvijek bio spreman nakon povratka iz škole a kasnije s posla. Kod mene je prvo krenulo pečenje kolača. Negdje u osmom razredu dobila sam želju da ju sama ispečem biskvitnu roladu s marmeladom od šipka i šlagom koju sam obožavala i upravo je to bio početak. Nakon rolade krenula su redovita vikend isprobavanja raznih recepata i to sve kompliciranijih slastica. Mogla sam bez problema spremiti kolač s više vrsta tijesta i nekoliko krema ali do udaje nisam nikad sama skuhala ručak ili napravila palačinke – one su za mene bile zaista prejednostavne ha-ha.
KP: Što najviše volite kuhati? Što najviše volite jesti?
Snježana: Najviše volim kuhati nekakve fine gulaše, pripremati meso u raznim kombinacijama te mijesiti tjesteninu, uživam i u spremanju raznih delicija od dizanog tijesta. U mojoj obitelji svi najviše volimo redom: meso u svim oblicima, domaću tjesteninu (fuže, raviole, njoke, posutice, pljukance), sarme, punjene paprike, krumpir u bilo kakvom obliku, ribu, juhu, salatu pa ostalo. Osobno mi je oduvijek najdraže jelo njoki od krumpira s junećim gulašom.
KP: Zašto kuhate doma? Koje su prednosti, a koji nedostaci?
Snježana: Kuham doma jer uživam u domaćoj hrani isto kao i moji ukućani. Prednosti: Smo svi veliki gurmani pa mi je ekonomičnije jela pripremati kod kuće. Osim toga puna sam trikova posebno kad je u pitanju prazan hladnjak ha-ha uvijek sam bila ekonomična. Kad bolje razmislim sad sam tek shvatila da su mi struka i hobi zaista povezani, jer kod mene nema bacanja sastojaka jer već uništeno ne mora biti uništeno – uvijek postoji neki izlaz!
KP: Koliko često kuhate i jedete doma? Koliko često jedete vani?
Snježana: Većinom kuhamo i jedemo doma. Povremeno koristim express lonce, gulaš pripremam u većoj količini kako bi nam bio za dva dana, ako kuham sarme ili punjene paprike to bude za dva ili tri dana. Radnim danom bude i brzinskih priprema jela kao što su: ćevapčići i pomfri, pizza, krumpir salata, krumpir gulaš, palenta.. sve ovisi o danu, smjenama rada i trenutno dostupnim namirnicama. Vrlo rijetko jedemo vani, to su uglavnom obiteljska druženja. Ručak u nekakvom restoranu ili pizzeriji priuštimo si zaista rijetko.
KP: Za koga sve kuhate? Tko uživa u Vašim jelima i slasticama?
Snježana: Kuham za sebe i svoju obitelj kuham kao i svaka zaposlena domaćica, rekla bih više kao domaćica koja ima jako malo slobodnog vremena. Obavezno vikendom kuham nešto finije – to ne znači skuplje nego ukusno toliko da pojedinci skakuću kako bi im ručak „slegnuo na mjesto“. Najveći mi je užitak kad ukućani, a naročito djeca uživaju u pripremljenom jelu ili slastici, a posebno obožavam kad im miris iz kuhinje prodre kroz ključanicu i dovuče ih da provire iz sobe i pitaju što se to fino sprema ha-ha
KP: Tko Vam pomaže u kuhinji?
Snježana: U kuhinji sam do nedavno vladala samo ja. Imala sam povremenu pomoć od djece u vidu čišćenja krumpira i spremanja suđa. Moram priznati da posljednje vrijeme kuhinju dijelim s kćerkom koja sve češće kuha “nešto za sebe”, a povremeno nas dočeka i ručak koji je ona spremila. Već se najavljuje kao buduća Masatera junior ha-ha
KP: Što obavezno pripremate za posebne prilike (blagdani, obiteljska okupljanja…)?
Snježana: Za posebne prilike kad su veća obiteljska okupljanja osim obavezne juhe, pripremim domaće fuže s kokošjim gulašom, francusku salatu, punjeno pohano meso. Ovisno o vremenu prigode biram još sarme, janjetinu ili neki moj novi recept kao iznenađenje. Naravno uz to obavezno pripremim topli domaći kruh i kolače.
KP: Što biste poručili svim kuharicama i kuharima na Kutku peciva i šire?
Snježana: Recepata u pisanom i video obliku možemo naći gotovo nakon svakog klika mišem, kuhajte kod kuće kad god ste u mogućnosti i uživajte u domaćoj hrani. Evo dva savjeta za dizano tijesto:
– Kad sam bila zaista mala. Moja pokojna baka govorila mi je kako je jako važno da tijesto s kvascem bude dobro razrađeno pa se toga uvijek držim, mijesim ga dok ne osjetim da je kvasac počeo djelovati ha-ha
– Dizano tijesto neposredno prije pečenja poprskajte vodom, puno ljepše će narasti, a kiflice tada neće imati tvrde i suhe krajeve.